Nové Město pod Smrkem se nachází v turistickém regionu Frýdlantsko mezi Jindřichovickým hřebenem a horou Smrk. Bylo založeno roku 1584 a jeho vznik úzce souvisí s těžbou cínu a dalších barevných kovů v okolí. V novodobé historii bylo známé především textilním průmyslem. Město se nachází 465 m.n.m. a má přibližně 4000 obyvatel.

Rokytnice nad Jizerou
Rokytnice nad Jizerou - roubenka

Frýdlantsko je zatím turisty málo objevený kraj, který však nabízí možnost aktivní dovolené v krásné přírodě podhůří Jizerských hor. Nové Město pod Smrkem je ideální pro cykloturistiku a pěší turistiku s možností výletů do Jizerských hor. Zdejší cyklotrasy jsou vhodné i pro méně zdatné cyklisty. Stejně tak slouží Nové Město jako základna pro lázeňskou turistiku v nedalekých Lázních Libverda (CZ) a Swieradow Zdroj (PL). Turistům je k dispozici velké přírodní koupaliště a renovované městské lázně. Stravování je možné v některé ze čtyř zdejších restaurací.

Rokytnice nad Jizerou - kaplička

Sportovní vyžití v okolí

Plavecký bazén

Plavecký bazén

V objektu městských lázní lze využít nejen samotný bazén o rozměrech 12x6m, ale rovněž vířivou vanu, saunu a masáže.

Sportovní hala

Sportovní hala

Multifunkční hala pro různé druhy míčových her (sálová kopaná, volejbal, basketbal, florbal, tenis). V hale je instalována lezecká stěna, jejíž využití je možné pro lezce i amatéra (pro ty pod dohledem instruktora). V hale je dále možno využít i různé sportovní zařízení pro gymnasty.

Koupaliště

Koupaliště

Venkovní koupaliště s travnatou pláží a písčitým dnem se nachází 1,5 km od města. Na koupališti je k dispozici dětský koutek, hřiště na volejbal a plážový volejbal, kurty, občerstvení, WC, skluzavka, půjčovna loděk, šlapadel a dalšího vybavení. Rozloha koupaliště je 2500m a hloubka dosahuje až 4m.

Tipy na výlety

Mezi oblíbené turistické cíle patří zejména minerální pramen novoměstské kyselky, rozhledna na hoře Smrk a muzeum. V okolí stojí za návštěvu město Libverda s rozsáhlým lázeňským komplexem, stejně tak na polské straně Jizerských hor lázeňské město Swieradow Zdroj, kde byla v roce 2008 dokončena 8 místná kabinková lanovka z Czerniawa Zdrój na Stóg Izerski. V Libverdě se nachází Obří sud, oblíbená restaurace v podobě obrovského sudu. Ve Frýdlantě v Čechách se nachází krásný zámek, v Liberci mohou turisté navštívit zoologickou a botanickou zahradu, nebo vysílač na Ještědu. Ve Fojtce u Liberce bylo r. 2005 vybudováno golfové hřiště s 18 jamkami, driving range i dalšími cvičnými plochami.

Tipy na výlety
Městské muzeum Nové Město pod Smrkem

Muzeum, otevřené od roku 1999, představuje historii a přírodní zajímavosti města a okolí. Expozice je rozdělena na dva tematické okruhy. V první místnosti se nachází expozice Příroda a zajímavosti Frýdlantského výběžku. Druhá část je věnována výhradně historii Nového Města pod Smrkem a jeho okolí.

Rozhledna na vrchu Smrk

Jihovýchodně od Nového Města pod Smrkem se nachází vrch Smrk (1124m), který je nejvyšším místem české části Jizerských hor. Místo se jmenuje po mohutném smrku, který rostl poblíž vrcholu, ale koncem 18.století byl vyvrácen bouří. Původně zde stávala dřevěná rozhledna, která byla za války zničena. V roce 2003 zde byla postavena nová ocelová rozhledna, ze které je krásný výhled tří zemí najednou, Česka, Polska a Německa. Za dobrého počasí můžete prý dohlédnout až do vzdálenosti 150 km.

Minerální pramen novoměstské kyselky

Cestou na horu smrk je v lese ukrytý pramen železité novoměstské kyselky, Cesta k němu je značená, takže určitě nezabloudíte.

CHKO Jizerské hory

Jizerské hory byly vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí v roce 1967. Celá oblast se rozkládá na ploše 38000 hektarů.

V chráněné oblasti se nachází přes 20 chráněných území – přírodních rezervací, nalezišť a studijních ploch. Chráněna jsou především území s výskytem vzácných rostlin, rozsáhlá rašeliniště a původní bukové porosty. Za pozornost stojí celkový charakter Jizerských hor, který připomíná severskou přírodu. Chloubou Jizerských hor jsou rozhledny, kterých se zde nachází opravdu hodně. Mezi nejznámější patří Bramberk, Černá Studnice, Královka nebo rozhledna na vrchu Smrk. Jizerské hory jsou oblíbeným cílem výletů turistů a běžkařů. Běžecké trasy jsou známé jako Jizerská magistrála.

Vzdálenost: 10 km

Chrám Navštívení Panny Marie, Hejnice

Hejnický chrám je významnou církevní památkou a známým poutním místem. Jeho historie sahá do 14. století, kdy zde stál malý dřevěný kostelík. Ten byl postupně rozšiřován a přestavován až do dnešní barokní podoby, která byla provedena podle plánu J.B. Fischera z Erlachu. Návštěvníci mohou obdivovat dřevěnou gotickou plastiku Černé Madony z roku 1380 a Mariánský sloup ze 17.století. V místě najdeme i cenné umělecké sochy z období baroka a expozici Hejnického Betlému z 18. století, který zachycuje výjevy ze života františkánů a zobrazuje okolí Hejnic. Přístupná je též podzemní rodinná hrobka Gallasů a Clamm-Gallasů. Na chrám navazuje barokní františkánský klášter, který byl v roce 2000 zrekonstruován a slouží jako „Mezinárodní centrum duchovní obnovy“.

Průvodcovské služby je možno zajistit v němčině a angličtině.

Vzdálenost: 8 km

Jindřichovice pod Smrkem

V této obci se nachází Muzeum života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí, stavby lidové architektury či prodejna rukodělných výrobků. Za shlédnutí stojí především větrným mlýn, který má sloužit k výrobě elektřiny pro objekty muzea a současně k mletí obilí. Cihlová válcová budova stojí na kamenných základech a je omítnuta hliněnou omítkou s příměsí kobylinců a kravinců a potřena směsí moučné kaše, jílu a písku a nakonec natřena vápnem s tvarohem a lněným olejem, aby odolávala počasí. Mlecí část je kompletně sestavena z dochovaných částí a umožňuje mlít obilí.

V okolí můžete navštívit přírodní koupaliště.

Vzdálenost: 8 km

Obří sud

Jedná se o jedinou památku tohoto typu v Čechách. Tato restaurace v podobě obřího sudu byla postavena v roce 1931 a sloužila především lázeňským hostům. Nyní je oblíbeným výletním místem s jedinečným výhledem na svahy Jizerských hor. Vedou tudy značené trasy pro pěší i cykloturisty.

Vzdálenost: 6 km

Lázně Libverda

Lázně Libverda, bývalé šlechtické sídlo Clam-Gallasů, jsou dnes malé, klidné lázně. Nachází se v malebném podhůří severního úpatí Jizerských hor. Leží v nadmořské výšce 424 m. n. m. obklopeny smíšenými lesy, které spolu s podhorskou polohou udávají jejich klimatický charakter. Výjimečnost klimatu spočívá v charakteristickém proudění teplého vzduchu.Historie lázní Léčivé prameny jsou známé od 14. století. Libverdskou vodou se podle historických záznamů léčil v 16. století sasský kurfiřt August I., později majitel zdejšího panství Albrecht z Valdštejna. O rozkvět a věhlas lázní se zasloužil šlechtický rod Clam-Gallasů. V letech 1783 – 1808 byly postaveny klasicistní a empírové pavilony. K původnímu prameni s názvem Christiansbrunn přibyl pramen Mariin, Vilemínin, Eduardův, Josefinin, Bierbon a Hubertův, které se dnes nacházejí v okolí lázeňské kolonády.V lázních se léčily ruská velkokněžna Anna Fedorovna, hudební skladatel Carl Maria von Weber, Josef Jungmann, Franz Kafka, Alexandr Humboldt, císař Josef II., Jan Masaryk a další.

 • Přírodní léčivý zdroj: Hydrouhličitano-železnatá kyselka a slatina.
 • Předmět léčby: Nemoci oběhového ústrojí, nemoci nervové a duševní.
 • Vzdálenost: 6 km
Zoologická zahrada v Liberci

Zoologická zahrada v Liberci byla založena v roce 1919 a je nejstarší na území ČR.

Návštěva zoologické zahrada trvá přibližně 3 hodiny a délka trasy je 3,5 km. Návštěvníci mohou shlédnout krmení a výcvik lachtanů (denně kromě středy 10.30 – 15.00), cvičení slonů (za hezkého počasí ve 14.00), krmení tučňáků (v hlavní sezónně za příznivého počasí ve 12.00 a 16.00) nebo obdivovat některé ze 170 druhů zvířat. Raritou v ČR je Bílý tygr, který je k vidění pouze v liberecké ZOO.

Vzdálenost: 35 km

Botanická zahrada v Liberci

Moderně pojatá expozice, která vás nechá nahlédnout do tajů rostlinné říše. V celkem 13 pavilonech můžete obdivovat orchideje, kapradiny, masožravé rostliny, australskou, americkou, asijskou nebo africkou flóru, kaktusy rostoucí hlavou dolů, kamélie,bonsaje, flóru připomínající dobu Pravěku, sukulenty, anebo navštívit pavilón akvárií, který je věnován tropickým rybám, vodním rostlinám i živočichům. Vstoupit do areálů skleníků můžete proskleným tunelem, který vede obrovským akváriem plným plovoucích ryb.

Vzdálenost: 35 km

Ještěd

Hora Ještěd je dominantou nejen města Liberec, ale celého regionu.Na jejím vrcholu stojí 93 m vysoký televizní vysílač, jehož součástí je hotel a restaurace. Stavba byla postavena v letech 1966 – 1973 podle návrhu arch. Karla Hubáčka, později získala prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

Na vrchol Ještědu se můžete nechat vyvézt kabinovou lanovkou, která jezdí denně v pravidelných intervalech podle jízdního řádu ČD, trať číslo 900. Při větším zájmu se konají další mimořádné jízdy. Při nepříznivých povětrnostních podmínkách není lanová dráha v provozu.

Autem se dostanete až přímo k dolní stanici lanové dráhy, kde je k dispozici parkoviště. Od konečné stanice MHD Horní Hanychov jste u lanovky pěšky zhruba za 10 minut. Během 4 minut jízdy překonáte 400 m převýšení.

Vzdálenost: 35 km

Aquacentrum Babylon v Liberci

Jedná se o největší krytý tématický vodní ráj v České republice s celoročním provozem a plochou 700 m2. Součástí areálu je také wellness centrum, rozsáhlý areál ve stylu antických lázní, kde mohou návštěvníci relaxovat během jedné z dvaceti nabízených procedur. Kromě aquaparku zde najdete také lunapark plný zábavních atrakcí pro děti i dospělé, dětský hrad, bowling, diskotéku, lasergame, videohernu, internet, vituální realitu, casino Las Vegas a iQpark – první science centrum v České republice nabízející hlavolamy, logické hry, fyzikální zákony v praxi a mnohem více.

Vzdálenost: 30 km

Lyžařská centra

Stog Izerskie

 • lyžařský areál na polské straně Jizerských hor vzdálený cca 8 km od hraničního přechodu v Novém Městě pod Smrkem (10 minut autem)
 • 8 místná kabinková lanovka z Czerniawa Zdrój na Stóg Izerski u lázeňského městečka Swieradow Zdroj
 • délka lanové dráhy 2200m
 • 2500m sjezdových tratí s umělým zasněžováním a umělým osvětlením
 • areál otevřen od zimní sezóny 2008/2009
 • www.swieradowzdroj.pl, www.kolejgondolowa.pl

Liberec

 • areál Ještěd s kabinovou lanovkou, sedačkovou lanovkou a několika vleky. Dobře upravené tratě jsou vhodné pro zdatné lyžaře
 • www.skijested.cz

Hejnice

 • 350 m dlouhý lyžařský vlek pod svahy vrchu Ořešníku je vhodný pro začátečníky
 • www.svetlyvrch.cz/

Cyklostezky

Nezapomeňte na cykloturistické mapy např. KČT 1:100 000 č.8 Krkonoše a Jizerské hory nebo Shocart 1:60 000 č.103 Jizerské hory.

Pro inspiraci několik cyklotras, které jsou uvedeny na stránkách frýdlatského informačního centra.

Tipy na výlety
Cyklotrasa kolem Polské hranice
 • Délka: 30,8 km
 • Obtížnost: středně náročná s převýšením 480m
 • Komunikace: lesní cesty, silnice
 • Vhodné pro crossová kola a horská kola

PRŮBĚH CYKLOTRASY 0,0 km Nové Město pod Smrkem 420 m n.m. 6,2 km U Červeného buku 700 m n.m. 8,2 kmHubertka 650 m n.m. 10,3 km Bílý Potok 430 m n.m. 17,1 km Sedmitrámový most 550 m n.m. 18,0 km Smědava 840 m n.m. 24,5 km Na Knížecí cestě 900 m n.m. 28,2 km Sasská cesta 850 m n.m. 30,0 km Horní Polubný 800 m n.m. 30,8 kmKořenov, ČD 700 m n.m.

Cyklotrasa – Okruh Frýdlantským výběžkem
 • Délka: 47,1 km
 • Obtížnost: středně náročná
 • Komunikace: lesní cesty, převážná část trasy po silnici III. třídy
 • Vhodné pro silniční kola, crossová kola

PRŮBĚH CYKLOTRASY 0,0 km Frýdlant v Čechách, nádraží ČD 301 m n.m. 8,0 km Poustka 255 m n.m. 9,3 km Minkovice u Frýdlantu 240 m n.m. 11,3 km Višňová 235 m n.m. 17,3 km Předlánce 230 m n.m. 19,2 km Pertoltice 280 m n.m. 26,9 km Dolní Oldříš 370 m n.m. 34,7 km Horní Řasnice 380 m n.m. 40,7 km Dolní Řasnice 350 m n.m. 42,0 km Krásný les 330 m n.m. 47,1 km Frýdlant 324 m n.m.

Cyklotrasa Hejnice – Jindřichovice pod Smrkem
 • Délka: 25,5 km
 • Obtížnost: středně náročná
 • Komunikace: silnice III. třídy
 • Vhodné pro silniční a crossová kola

PRŮBĚH CYKLOTRASY 0,0 km Hejnice kostel 360 m n.m. 1,0 km Hejnice, Dělnický dům 370 m n.m. 4,0 km Lázně Libverda 430 m n.m. 5,5 km Lázně Libverda, rozcestí 400 m n.m. 7,0 km Lužec pod Smrkem 350 m n.m. 8,5 km Peklo 385 m n.m. 11,0 km Raspenava, rozcestí 320 m n.m. 16,0 km Ludvíkov pod Smrkem 440 m n.m. 18,0 km Nové město pod Smrkem 460 m n.m. 25,5 km Jindřichovice pod Smrkem 370 m n.m.

Cyklotrasa č. 3016 Andělka, hraniční přechod – Smědava
 • Obtížnost: střední, v závěru těžká
 • Komunikace: silnice III. tř., místní a účelové komunikace
 • Povrch: asfalt, zpevněný povrch
 • Vhodné pro MTB a trekingové bicykly

PRŮBĚH CYKLOTRASY 0.00 km Andělka, hraniční přechod 1.00 km Andělka 5.50 km Filipovka 7.50 km Višňová, železniční stanice 8.00 km Předlánce 16.50 km Frýdlant, město 17.00 km Zámek a hrad Frýdlant v Čechách 22.00 km Raspenava 26.50 km Hejnice 29.00 km Bílý Potok pod Smrkem, železniční zastávka 30.50 km Bílý Potok 35.50 km Smědava

Cyklotrasa č. 3023 Jablonec nad Nisou – Ferdinandov
 • Obtížnost: střední, místy těžká
 • Komunikace: silnice III. tř., účelové komunikace
 • Povrch: asfalt dobré i horší kvality, panely, zpevněný povrch
 • Vhodné pro MTB a trekingové bicykly.
 • POZOR! ÚSEK HŘEBÍNEK – FERDINANDOV JE NEBEZPEČNÝ SJEZD. VYŽADUJE BEZVADNÉ BRZDY.

PRŮBĚH CYKLOTRASY 0.00 km Jablonec nad Nisou 4.00 km Janov nad Nisou 7.00 km Hrabětice 10.50 km Rozhledna Královka 11.00 km Bedřichov 13.00 km Nová Louka 13.50 km Gregorův kříž 16.00 km Hřebíne 19.50 km Ferdinandov

Cyklotrasa č. 3059 Frýdlant – Srbská, hraniční přechod
 • Obtížnost: střední
 • Komunikace: silnice III. tř., místní komunikace
 • Povrch: asfalt
 • Vhodné pro všechny typy bicyklů

PRŮBĚH CYKLOTRASY 0.00 km Frýdlant 4.00 km Krásný Les, železniční zastávka 7.00 km Dolní Řasnice 11.00 km Horní Řasnice 14.00 km Srbská 15.50 km Hraniční přechod Srbská – Miloszów. Hraniční přechod pro občany ČR a Polské republiky určený pro pěší,cyklisty a motocykly do 50 ccm. Provozní doba denně 6–22 hod.

Cyklotrasa č. 3063 Lázně Libverda – Raspenava
 • Obtížnost: lehká
 • Komunikace: silnice III. tř.
 • Povrch: asfalt
 • Vhodné pro všechny typy bicyklů
 • Pěkná trasa přírodním parkem „Peklo“.

PRŮBĚH CYKLOTRASY 0.00 km Lázně Libverda 1.50 km Hejnice, Lužec 3.00 km Peklo, Přírodní park 6.00 km Raspenava

Cyklotrasa č. 3064 Luh – Ferdinandov
 • Obtížnost: střední
 • Komunikace: místní a účelové komunikace
 • Povrch: asfalt, zpevněný povrch
 • Vhodné pro MTB a trekingové bicykly

PRŮBĚH CYKLOTRASY 0.00 km Luh 1.00 km Wildnerův kříž 3.00 km Ferdinandov

Cyklotrasa č. 3065 Wildnerův kříž – Šolcův rybník
 • Obtížnost: lehká
 • Komunikace: účelové komunikace
 • Povrch: asfalt, zpevněný povrch
 • Vhodné pro MTB a trekingové bicykly

PRŮBĚH CYKLOTRASY 0.00 km Wildnerův kříž 3.50 km Šolcův rybník